Kako se je začelo?

DRUŠTVO PRIJATELJEV POTI SVETEGA JAKOBA V SLOVENIJI

Družinski sprehodi, majski izleti, romanje v Sveto deželo, praznovanje ljubljanskega zavetnika svetega Jurija je stkalo prijateljstvo. Pri planinski maši na Kredarici se je po prijaznem povabilu dovškega župnika g. Franca Urbanije:« pa še prijatelje povabite«, rodila misel, da bi v avgustu skupaj romali k Mariji Snežni pod Triglav. Da se ne bi zgovarjali na kondicijo smo vsak mesec romali k svetnicam in svetnikom, v gore na njihov godovni dan. V januarju k sv. Neži na Kum, v februarju k sv. Valentinu na Limbarsko goro, na Krim in k sv. Jeri pod Krimom, na Oljsko goro… . V avgustu se je 16 močvirskih tulipanov (poimenovali smo se po zaščiteni roži Ljubljanskega barja, kjer sta doma duši prijateljevanja Marjeta in Metodij Rigler), povzpelo k maši na Kredarico in še na Triglav, trije prvič.

julij-08-054_m

Vmes je Marjeto prevzela tretja božja pot v srednjem veku, romanje k svetemu Jakobu Komposteljskemu v Španiji. Leta 1999, ko je bilo sveto Jakobovo leto sta se Marjeta in Metodij podala po poti, po kateri so stopali tudi naši predniki »daljno lepo Galicijo, notri k svetemu Jakobu«, kot poje slovenska ljudska pesem

Sveti Jakob, zavetnik romarjev in popotnikov, je postal njun zavetnik. Napisala in izdala sta knjigo z naslovom »Blagor vama, uboga reveža«, v kateri sta opisala doživetja na enaintridesetdnevnem peš romanju v Kompostelo, v želji, da bi vzpodbudila romanja v Kompostelo.
Po izdaji knjige sta s prijatelji ustanovila Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji. Prve pristopne izjave so bile podpisane na vrhu naše domovine, na Triglavu.

Društvo je prostovoljno, nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki se združujejo zaradi oživljanja
– tradicije srednjeveških slovenskih romanj v Kompostelo,
– romarskih poti k sv. Jakobu v Sloveniji in v tujini in
– ostalih romarskih poti v Sloveniji in tujini.

11 odgovorov na “Kako se je začelo?”

  1. Zelo me veseli, da sem vas odkrila! Želim si prehodit Jakobovo pot v naši prelepi deželi. Škoda, da ni več podatkov o sami poti, o prenočiščih, …

  2. Pozdravljeni!
    Mene pa zanima, kje dobim vse informacije glede peš Jakobove poti po Sloveniji? Je to navadno v lastni režiji, ali kdo to posebej organizira in se hodi v skupini? Mi lahko napišete, kam naj se obrnem? Mislim, da sem videla, da sta omenjena neka Marjeta in Metodij? lahko dobim njun kontakt? lep pozdrav. Metka Bogataj

  3. Pozdravljeni

    Tudi jaz želim prehodit slovensko pot,..
    Morda je kje na voljo več podatkov,..ki jih potrebujemo pred romanjem..?

    Hvala,.lp

  4. Pozdravljeni,
    jaz pa bi si želela priključiti kakšni skupini, ki namerava v bližnji prihodnosti na Jakobovo pot.
    Lep pozdrav,

  5. prehodila sem deblo – od Slov. vasi do Trsta – čudovita pot, mika me še enkrat. Prehodila sem tudi iz LJ do Višarij, še lepša, letos pa imam v načrtu prekmursko vejo, pa iščem podatke o poti. Če kdo namerava prehodit Camino, se pridružim, če ne bom v napoto. Pozdrav vsem pohodnikom!

  6. prehodila sem Jakobovo pot od Obrežja do Trsta in iz LJ do Višarij. Pomagala sem si z vodnikom, ki ga dobite na društvu Jakobove poti (Marjeta in Metodij Rigelnik) . Pot mi je bila zelo lepa, nameravam jo ponoviti. Rada pa bi letos prehodila prekmursko vejo – ima kdo podatke o prenočiščih? Če kdo namerava v Camino, se rade volje pridružim, če me le vzame zraven in če lahko uskladiva termin. Pozdrav in varen korak!

  7. Lepo pozdravljeni,

    tudi jaz bi se rada pridružila komu na poti po Jakobovi poti po Sloveniji. Niti ni pomembno, po kateri veji. Tukaj je moj kontakt, pa me lahko pokličete: 068 17 36 57. Najlepša hvala!

    Vse dobro, Mojca

  8. Lepo pozdravljeni. V juniju bi tudi jaz želela prehoditi Jakobovo pot po Sloveniji. Če bi se našla kakšna umirjena, nezahtevna duša, da bi šli vsaj del poti skupaj mi naj javi s sms sporočilom na Mateja 051 606 985

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.